Ana içeriğe geç

Agoric Nedir?

Agoric'in Sertleştirilmiş JavaScript akıllı sözleşme platformu, dünya genelinde gelişmiş Dapp'ler, NFT'ler ve DeFi pazarları oluşturmak, dağıtmak ve işletmek isteyen 17 milyondan fazla JavaScript geliştiricisi için blockchain programlamayı tanıdık, güvenli ve uyumlu hale getiriyor.

Cosmos ekosisteminin bir parçası olan Agoric zinciri, Proof of Stake (PoS) konsensüsüne dayanan merkezi olmayan finansal sistemlerin ortaya çıkardığı yeni riskleri azaltmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, Agoric programlama modeli, Node.js, React.js ve diğer JavaScript ekosistemlerinin patlayıcı büyümesine yol açan aynı üstel birleştirilebilirliğe sahip bir kriptoekonomik standart kitaplığın oluşturulmasını sağlayacaktır.

Agoric'te iki yerel token bulunur: - BLD, Agoric ekosistemindeki ekonomik aktiviteyi destekleyen bir staking token'ı. Ağın ekonomik faaliyetiyle birlikte zincirin güvenliğinin artmasını sağlar. - IST, ABD doları (USD) paritesini korumak için tasarlanmış, IBC özellikli istikrarlı bir toke. IST, işlemleri kolaylaştırmak için yerel bir değişim aracı ve tüm Cosmos ekosistemi için istikrarlı bir belirteç sağlar.